Yunan medyası: Türkler bu adalara kolay vizeyle gidebilecek

Son yıllarda tansiyonun bir yükselip bir alçaldığı Ankara-Atina hattında bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bakanlardan oluşan heyetinin ziyareti uluslararası kamuoyunun gündemine oturdu.

Görüşmeler devam ederken Yunan medyasına konuşan Yunanistan’ın Göçten Sorumlu Bakanı Dimitris Kairides, Yunan adaları için Türklere hızlı vize verilmesinin detaylarını paylaştı. Bugün bu konuda imzaların atılmasını beklediğini söyleyen Kairides, “Yunanistan bir Schengen ülkesi ve Türk vatandaşlarının Doğu Ege adalarını daha kolay ziyaret edebilmeleri için Schengen’den bu yönde talebimiz var” dedi. Kairides, Doğu Ege adalarının bu kapsama alınacağını söylerken, “Bu elbette Türklerin çok istediği bir şey ve adalılarımız da bunu çok istiyorlar” ifadesini kullandı.

Yunan bakan bu anlaşmanın sadece yaz aylarını kapsamadığını bütün bir yıl boyunca geçerli olacağını söyledi. Kairides, “Rodos’un sahip olduğu turizme sahip olmayan adaları ilgilendiriyor. Rodos da buna dahil olacak, ancak charter seferleri olmayan, uluslararası uçuşları bulunmayan, örneğin Midilli gibi Ağustos ayında sadece küçük bir aile turizmine sahip olan adaların faydalanacağı çok şey var” dedi.

Kairidis, anlaşma kapsamındaki adaları ise sıraladı. Bakanın açıklamasına göre anlaşma Limni, Midilli, Sakız, Sisam, Leros, Kalimnos, İstanköy, Rodos, Sömbeki ve Kasteloris adalarını kapsayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x