Ekonomistler Anlattı! Merkez’in Artan Tahmini Sonrası 3 Aylık Enflasyon Kaç Haneli Olacak?

TCMB’nin yeni Başkanı Hafize Gaye Erkan, yılın son enflasyon raporu sunumunu yaptı. Sunumda açıklanan verilere göre, Merkez Bankası, yüzde 58 olan yıl sonu enflasyon tahminini OVP’deki hedef olan yüzde 65’e yükseltti. 2024 enflasyon tahmini yüzde 33’ten yüzde 36’ya çıkarılırken, 2025 enflasyon tahmini ise yüzde 15’ten yüzde 14’e çekildi.

Ekonomistler, TCMB’nin açıkladığı tahminlere ilişkin şu yorumları yaptı:

  • Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu: “TCMB, 2024 enflasyon tahminini yüzde 36’ya çıkardı. Eğer yüzde 33’te tutsa, inandırıcı olmayan bir oranda inat etmiş olacaktı. Yüzde 46 gibi piyasa tahminine uygun bir oran tahminiyle ise uygulanan politikaların sonuç vermediğini kabul edecekti. Ne yazık ki yüzde 36 da inandırıcı değil!”

  • Uğur Gürses: “Merkez Bankası Başkanı Erkan, rezervlerdeki artış devam ederken, KKM bakiyesindeki düşüşün TL Mevduata geçiş stratejisinin doğru yolda olduğunu söylüyor. KKM bakiyesini ölçülebilir biçimde dolar olarak açıklarsanız herkes ikna olur.”

  • Selva Demiralp: “Enflasyon Raporunda 2024 tahmini yüzde 33’ten yüzde 36’ya çıkarıldı. Dilerim bu rakam daha fazla revize edilmez ve bu noktada merkez bankası verdiği sözü yerine getirmek için ne gerekiyorsa yapar.”

  • Oğuz Demir: “Merkez Bankası, 2024 enflasyon tahminini yüzde 33’ten 36’ya çıkardı. 2023 tahmini ise bir önceki raporda yüzde 58 idi, yüzde 65 olmuş. Üst sınırı yüzde 68 olarak bekliyor. Bu da Ekim, Kasım ve Aralık, üç aylık enflasyonunun çift haneli olacağına işaret ediyor.”

  • Dr. Murat Kubilay: “Seçim sonrası atanan ekonomi yönetimine karşı insafsız olmamak ama başaramadıkları ve başaramayacakları konuları açıkça ifade etmek gerekiyor. Önceki yöneticilerle yöntemlerde çok ayrı ama olayları değerlendirme biçimleri birbirine yakın. Sonuçlarsa bu ikisinin arasında olacak. Enflasyon tahminlerinde sürekli yukarı yönlü güncellemeler göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir