Milyonlarca emekli bu haberi bekliyordu… Uzman isim en düşük emekli maaşının ne kadar olacağını açıkladı!

Siyasi iktidarın talimatları sonucunda peş peşe hatalı politikalar yürüten Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), son yıllarda attığı para politikası adımları ile Türkiye’yi derin bir enflasyon batağına sürüklerken, yaşanan hayat pahalılığı ve düşük ücret sarmalının en büyük sıkıntısını ise emekliler çekmekte.

EMEKLİLER 8 AYDIR ZAM ALMIYOR

Yıllar önce Türkiye’de asgari ücretin üzerinde bulunan en düşük emekli maaşı, bugün 11 bin 402 lira olan asgari ücretin neredeyse yarısına kadar gerilerken, günden güne artan fiyatlar karşısında emekliler tam 8 aydır hiçbir zam almamakta.

Temmuz ayında maaşlara getirilen enflasyon farkını yalnızca kök aylıklara uygulayarak milyonlarca emeklinin maaşında hiçbir değişiklik yaşanmamasına sebep olan hükümet, şimdi de Ocak ayında yapılacak artışla emeklileri isyan ettirecek bir karara imza atmaya hazırlanıyor.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINA NE KADAR ZAM YAPILACAK?

28 Şubat’ta Meclis’ten geçen EYT düzenlemesiyle birlikte sayıları 15 milyonu aşan emeklilerin ödediği prime bakılmaksızın birçoğu taban aylıkta birleştirilirken, 7 bin 500 liralık en düşük emekli maaşına 2024 yılında yapılması beklenen artış ortaya çıktı.

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, X hesabından yaptığı paylaşımda “7.500 TL’ye tamamlanan en düşük emekli aylığı da 10.000 TL’ye yükseltilecek gibi gözüküyor!” ifadelerini kullanakara, hükümetin çalışmalarında en düşük aylık için yalnızca 2 bin 500 liralık bir zammın gündemde olduğunu belirtti.

KİRALAR 15 BİN LİRA, EMEKLİ MAAŞI 10 BİN TL

Özellikle büyük şehirlerde düşük gelirli ilçelerde dahi kira fiyatlarının 10-15 bin lira aralığında olması, milyonlarca emekliye “Bu para ile nasıl geçinelim?” sorularını sordururken, uzman isim diğer emekliler için de yaklaşık yüzde 40 oranında bir artışın gündemde olduğunu duyurdu.

Emekli maaşlarına intibak düzenlemesi yapılacağı ve ödenen prime göre daha adaletli emekli aylıklarının tesis edileceği yönündeki iddiaları geçtiğimiz günlerde yalanlayan ve hiçbir intibak düzenlemesinin gündemde olmadığını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, emekliler için yapılan zam çalışmaları hakkında şu anda hiçbir bilgi vermemekte.

SEÇİM ÖNCESİ EMEKLİYE REKOR ZAM YAPILABİLİR Mİ?

Bazı ekonomist ve Sosyal Güvenlik Kurumu uzmanları 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler nedeniyle hükümetin özellikle en düşük emekli maaşı konusunda rekor bir artışa gideceğini iddia ederken, muhalefetin seçimlere ittifak olmadan gidecek olması şu aşamada hükümetin elini rahatlatan başlıca faktör.

İstanbul ve Ankara dahil olmak üzere birçok büyükşehir belediyesini ‘kazanması kolay’ gören hükümet, emekli ve asgari ücretli çalışana beklenen artışı yansıtmayabilir.

8 MİLYON KİŞİ EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ALABİLİR

Türkiye’de son yapılan artışlarla birlikte 6 milyonu aşkın emekli en düşük maaş olan 7 bin 500 lirada birleştirilirken, yeni yılda yapılacak seyyanen zamlarla birlikte en düşük emekli maaşı alan vatandaşların sayısının 8 milyonu aşması bekleniyor.

Bir başka deyişle emeklilerin sayısı artmasına karşın Hazine’den aldıkları pay düştüğü gibi, emekliler arasındaki maaş farkı da tabana doğru kapanmakta ve birçok yaşlı aylığı alan vatandaş sefalet maaşında eşitlenir hale getirilmekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x