Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Brüksel’de NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ve ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Belçika’da NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştü.

NATO ÜYESİ ÜLKELERİN DIŞİŞLERİ BAKANLARI TOPLANDI

NATO üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, Ukrayna, Batı Balkanlar, Çin ve Orta Doğu gibi konuları görüşmek üzere toplandı. Brüksel’deki NATO karargahında yapılan toplantıda, Türkiye’yi, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan temsil ediyor.

STOLTENBERG İLE GÖRÜŞTÜ

Bakan Fidan, toplantı öncesinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Bakanımız Hakan Fidan, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı için Belçika’da. Sayın Bakanımız, Brüksel’de bugün yapılacak olan toplantı öncesinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü” ifadeleri kullanıldı.

BLİNKEN’LA DA GÖRÜŞTÜ

Bakan Fidan, ayrıca ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Gazze’deki son gelişmeler ve İsveç’in NATO’ya üyelik süreci ele alındı.

BLİNKEN: İŞBİRLİĞİMİZ İÇİN MİNNETTARIM

Blinken, herkesin Gazze’deki kriz üzerine çalıştığına işaret ederek “Gelecek hazirandaki zirveye, (NATO’nun) 75. yıl dönümüne doğru ilerlerken burada, NATO’da (toplantısında) İsveç’in üyeliği dahil pek çok meselemiz var. Birçok diğer mesele ve Rusya’nın Ukrayna’ya karşı devam eden saldırıları var.” dedi.

Bu konulardaki perspektiflerini paylaşma fırsatı için minnettar olduğunu belirten Blinken, “Önemli ve çok değerli NATO müttefiki Türkiye ile işbirliğimiz için de minnettarım.” ifadesini kullandı.

BAKAN FİDAN: AÇIK VE NET GÖRÜŞMELERDE BULUNACAĞIMIZDAN EMİNİM

Bakan Fidan da bugün NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak için Brüksel’de bulunduklarını kaydederek “Önümüzde çok önemli konular ve hepimizin çok açık ve net görüşmelerde bulunacağımızdan eminim. Dostluğumuza ve işbirliğimize gerçekten değer veriyoruz.” diye konuştu.

NATO DIŞİŞLERİ BAKANLARI TOPLANTISI’NDA NELER KONUŞULACAK?

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın gündem başlıkları arasında Rusya ile savaşan Ukrayna’da sahadaki durum, Ukrayna’nın NATO üyeliği yolunda yerine getirmesi gereken şartların değerlendirilmesi ve bu ülkeye verilecek destek, Batı Balkanlar’daki gelişmeler, Çin’in yükselişinin getirdiği sınamalar ve Gazze’deki durum başta olmak üzere Orta Doğu’daki gelişmeler bulunuyor.

Bakanların iki günlük toplantısı kapsamında NATO-Ukrayna Konseyi de dışişleri bakanları seviyesinde ilk kez yarın toplanacak. Vilnius’taki NATO Zirvesi’nde kurulan, devlet ve hükümet başkanları seviyesinde ilk toplantısını yapan Konsey, iki kez büyükelçiler, bir kez de savunma bakanları seviyesinde bir araya gelmişti.

Bakanların toplantısına NATO üyelik süreci devam eden İsveç’in dışişleri bakanı da katılıyor. Ayrıca AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de toplantı kapsamındaki oturumlardan birine katılacak.

Kaynak: AA / Politika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x